Indragise camasa alba inca de pe vremea cursurilor universitare. Nu pentru ca era ceruta ca tinuta, ci mai ales pentru ca o facea sa se simta cu un pas inaintea celorlati: isi asuma cine vroia sa devina. Camasa alba devenise cu timpul marca ei: asa cum unii barbati isi tin ceasurile stranse pe o noptiera si le poarta indiferent de ocazie, asa cum frantuzoaicele indeasa in hol o colectie impresionanta de esarfe, asa EA era colectionara de camasi albe.
In viata ei, camasa alba a capatat un rol foarte important, mai ales dupa ce a inteles ca poate fi recunoscuta starea ei dupa modelul purtat si ca nu ar mai fi trebuit sa exprime in cuvinte ceea ce se putea citi pe camasa ei alba ca pe o coala alba, proaspat scrisa. O purta aproape fara intrerupere si cand lumea devenise curioasa de acest obicei, obisnuia sa se scuze: “ am avut examen”, “ am avut o intalnire importanta”, “ am vrut sa ma vad cu El si sa-I impun o mica si fina bariera”, “ am fost sa platesc o amenda si vroiam sa fiu cat mai neutra”,” am facut fotografia pentru buletin si aveam nevoie de ceva deschis care sa ma lumineze la fata”…O purta ca pe un halat, ca pe un cocon, ca pe un gard, ca pe un strat…ceva in spatele careia avea senzatia ca ascunde ceva pur, ceea ce ramasese pur in ea.
Gustul ei pentru camasa alba fusese inspirat, in multe cazuri, de reviste. Povestea camasilor albe insa, demonstreaza o data in plus, ca nimic nu este inutil si ca de oriunde poti lua o idee si pleca cu ea mai departe. Pentru tot restul vietii. Da, de imitat, imita, insa ea acorda camasii albe un continut mai adanc- camasa ei alba nu era doar o camasa alba, era un perete pe care se scria in fiecare zi un gand. Cu fiecare camasa alba cu care aparea, cu cat croiul era mai sofisticat, materialul mai apretat, butonii mai numerosi sau diferit plasati fata de axa corecta, cu atat ea aparea ca o favorizata a soartei…In fond, numai un om care isi permite poate colectiona dintr-o singura categorie atatea modele si produse! Parea in fata lumii ca fiind avantajata in fata Fortunei, parea ca face parte din categoria de indivizi norocosi.

In casnicia ei a purtat acest subiect: subiectul camasii albe. De ce atatea camasi albe? De ce atatea vesminte? De ce?
Pentru ca fiecare zi este o alta zi si in fiecare zi acel om are alta stare si fiecare stare merita alt aluat. Si pentru ca este vorba despre EA. Ea merita sa se exprime cum vrea si camasa ei alba este un limbaj. Este marota ei.
Se apucase de calarie. A reusit sa poarte o camasa alba stramta, de poplin pe sub jacketa. A vrut sa-si seduca barbatul, a gasit acea camasa mai lunga, larga, de matase. A fost la sedinta cu copiii: a purtat o camasa cu rever classic masculin. Iar cand a fost sa-si dea demisia? A ales acea camasa perfect intinsa pe piept si cu butoni imbracati,aliniati in sir indian pe sira spinarii, inchisi pe spate. Era rapitoare…
De ce Ea si camasa ei alba?
Pentru ca nu orice personalitate are darul de a uimi prin atata simplitate.
Davena
February 05, 2026
Îi promit doctorului Wealthy că dacă soțul meu se întoarce, îi voi împărtăși mărturia despre el.
Numele meu este Davena, sunt din California, SUA. Vreau să profit de această ocazie pentru a-i mulțumi minunatului meu doctor care mi-a făcut viața cu adevărat plăcută astăzi. Acest om minunat, Dr. Wealthy, mi l-a readus pe soțul meu. Soțul meu a avut trei copii minunați. Acum aproximativ patru ani, eu și soțul meu ne-am certat câte ceva, până când, în cele din urmă, m-a părăsit pentru o singură doamnă. Simțeam că viața mea s-a terminat, iar copiii mei credeau că nu-și vor mai vedea niciodată tatăl. Am încercat să fiu puternică doar pentru copii, dar nu am putut controla durerile care îmi chinuiau inima. Inima mea era plină de tristeți și dureri pentru că eram cu adevărat îndrăgostită de soțul meu. În fiecare zi și noapte mă gândeam la el și îmi doream mereu să se întoarcă la mine, până când într-o zi am întâlnit o bună prietenă de-a mea care era și ea în aceeași situație ca a mea, dar problema ei era fostul ei iubit, pentru care avusese o sarcină nedorită, iar el a refuzat să-și asume responsabilitatea și a părăsit-o. Mi-a spus că al meu era un caz minor și că nu ar trebui să-mi fac griji deloc, așa că am întrebat-o care era soluția la problemele mele și mi-a dat adresa de e-mail a acestui om minunat. Mă îndoiam dacă acest om era soluția, așa că l-am contactat pe acest om minunat și mi-a spus ce să fac și le-am făcut pe toate. Mi-a spus să aștept doar două zile și că soțul meu va veni târându-se în genunchi pentru a cere iertare, așa că am făcut cu credință ceea ce mi-a cerut acest om minunat și, cu siguranță, după două zile am auzit o bătaie în ușă. Cu o mare surpriză, l-am văzut îngenuncheat și am rămas fără cuvinte. Când m-a văzut, tot ce a făcut a fost să plângă și să-mi ceară iertare. Din acea zi, toate durerile și necazurile din inima mea au zburat. De atunci, eu, soțul meu și copiii noștri minunați suntem fericiți. De aceea vreau să-i mulțumesc mult Dr. Wealthy. Acest om minunat m-a făcut să înțeleg că nu există nicio problemă pe pământ care să nu aibă soluție, așa că, dacă știți că aveți aceeași problemă sau orice problemă similară, vă sfătuiesc să apelați direct la acest om minunat. Îi puteți trimite un e-mail la adresa: wealthylovespell@gmail.com